Grilka

We created a minimalist, visually appealing e-commerce site that, in addition to selling books, also supports the branding of the author herself. We refined the website to ensure it’s user-friendly and easy to manage. We incorporated package delivery as part of the shipping solution and set up all the necessary attributes for integration with their inventory system.

Assignment

The client approached us with an interest in creating an e-commerce platform that would sell books in various formats, including print, PDF, epub, and mobi. Additionally, part of the assignment was to integrate with a shipping company to manage inventory stocks.

Solution

We developed a minimalist, visually appealing e-commerce site that, beyond selling books, also supports the branding of the author herself. We revamped the website to be as user-friendly and manageable as possible. As part of the solution, we integrated a parcel service for shipping and configured all the necessary attributes for connection to their inventory system.

gallery

Technologies used

Wordpress/Woocommerce

PHP

Javascript

Implementation of a third-party solution

Packeta

Payment Gateway

Newsletter

gallery gallery

I like your work, can you help me too?

  Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov

  What They Said About Us

  Bezva! Michal sa do každého projektu ponorí, navrhuje vylepšenia, jednoduchšie spôsoby, ako niečo urobiť, ako web napojiť ďalej, spropagovať a pod. Mňa aj osobne dohováral nastavenia s hostingom. Odporúčam!

  Pavel Hacker

  Môžem len odporučiť. Skvelá práca super dohovor na všetkom a dokáže poradiť z mnohými vecami. Nechal som mu voľnú ruku ohľadom designu webu a neľutujem to. Web na jedničku návrhy na vizitky tričká všetko ostatne okolo. Ide vidieť zo ho to baví a je zodpovedný

  mtremeslneprace.cz

  Profesionálny a ľudský prístup. Ochota poradiť a pomôcť klientovi je tu na prvom mieste. Odporúčam ďalej👍

  barfi.sk

  Let's Create Something Spectacular
  hello@brandideon.com
  +421 948 028 297
  Get useful tips and advice on how to enhance the efficiency of your brand or e-shop

  Real-life experiences from dozens of projects and over 8 years of experience, whether it's SEO, branding, or enhancing efficiency and increasing the earnings of websites.

  Where to Find Us

  Námestie SNP 2202/19,
  960 01 Zvolen

  In case you are interested in a meeting at our place in Zvolen, we recommend contacting us to arrange a time and we will prepare a good coffee.

  Billing Information

  IČ 48 172 359
  DIČ 1120 739 477

  Zásady ochrany osobných údajov
  Our Services
  Visual identity
  UX/IU
  Web development
  SEO optimization
  © 2023 Brandideon. Všetky práva vyhradené.